رییس مرکز ملی فرش ایران اعلام‌کرد:

افزایش ۱۶.۴ درصدی صادرات فرش دستباف در ۹ ماهه امسال

تاريخ 1399/12/13 ساعت 13:21

رییس مرکز ملی فرش ایران از افزایش ۱۶.۴ درصدی وزن صادرات فرش دستباف در ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد.

منبع: ایرنا

به گزارش روز چهارشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «فرح‌ناز رافع» افزود: در ۹ ماهه امسال بیش از ۲‌هزار و ۷۶۴ تن فرش دستباف ایران به کشورهای هدف صادر شده که این رقم در مدت مشابه پارسال بیش از ۲ هزار و ۳۶۶ تن بوده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف مشغول به کار هستند، گفت: ۶۰ درصد از این شاغلان، قالی‌بافان مستمر، ۳۱ درصد قالی‌بافان فصلی و ۹ درصد در زمینه مشاغل جانبی فرش دستباف مشغول به کار هستند.

رییس مرکز فرش ایران با اعلام اینکه امسال ۲۶۱ هزار و ۶۴ نفر قالی‌باف بیمه تامین اجتماعی شده‌اند، خاطرنشان‌کرد: پیش‌بینی برای ۲۰ درصد افزایش بیمه‌شدگان در سال ۱۴۰۰ به تعداد ۳۱۳ هزار نفر با تخصیص مبلغ حدود یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان انجام شده است.

افزایش ۳۴ درصدی تولید فرش دستباف تا پایان دی‌ماه

رافع همچنین با اشاره به آمار تولید فرش دستباف در ۱۰ ماهه امسال، از رشد ۳۴ درصدی در این حوزه خبر داد.

وی یادآور شد:‌ در ۱۰ امسال یک میلیون و ۸۶۹ هزار و ۴۰۳ متر مربع فرش دستباف تولید شد که پارسال این رقم یک میلیون و ۲۳۱ هزار و ۳۲۱ مترمربع بوده است.

رییس مرکز فرش ایران همچنین درباره میزان تولید فرش دستباف بر اساس نوع تولید، بیان‌داشت: ۴۲ درصد از فرش تولیدی تا پایان دی‌ماه امسال فرش تجاری، ۱۹ درصد درشت‌باف، ۱۶ درصد ظریف و کرک، ۹ درصد تابلو فرش، هشت درصد گبه و ۶ درصد تمام ابریشم بوده است.

به گزارش ایرنا، مجموع جهانی صادرات فرش دستباف در سال ۲۰۱۹ افزون بر ۸۰۰ میلیون دلار بوده که سهم ایران ۷۳ میلیون دلار از این رقم ثبت شد.


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر