احتمال افزایش عرضه، قیمت نفت را کاهش داده بود

بازگشت به مدار رشد

تاريخ 1399/12/13 ساعت 13:08

محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک روز سه شنبه گفته بود که چشم انداز اقتصادی و بازار نفت در حال بهبود است. این گروه می تواند در جلسه فردا بخش عمده ای از 1.5 میلیون بشکه ای که می خواهد افزایش دهد را به بحث بگذارد تا مشخص شود این بشکه ها به بازار برگردانده خواهند شد یا خیر.

نفت پس از سه روز سقوط قیمت، روز چهارشنبه کمی احیا شد. اتحاد اوپک پلاس اعلام کرده که آماده است در جلسه این هفته خود با افزایش تولید موافقت کند. بلومبرگ گزارشی از وضعیت بازار نفت در روز چهارشنبه منتشر کرده است.

طبق این گزارش، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت پس از بدترین روند افت از دسامبر تا کنون، 0.5 درصد رشد کرد، همان طور که نفت برنت رشد کرد. به گفته تحلیلگران، دیدگاه گسترده در بین این گروه این است که بازار می تواند بشکه های اضافی نفت را جذب کند.

نفت امسال سود خوبی به دست آورده است که عموما به دلیل محدودیت های مهم اوپک پلاس و کاهش یک جانبه تولید عربستان و همچنین بهبود تقاضا به دلیل واکسن کرونا بوده است.

محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک روز سه شنبه گفته بود که چشم انداز اقتصادی و بازار نفت در حال بهبود است. این گروه می تواند در جلسه فردا بخش عمده ای از  1.5 میلیون بشکه ای که می خواهد افزایش دهد را به بحث بگذارد تا مشخص شود این بشکه ها به بازار برگردانده خواهند شد یا خیر.

هووی لی، اقتصاددان بانک Oversea-Chinese گفت: فردا یک روز مهم است، اما هنوز مشخص نیست که اوپک چه مقدار از عرضه را اضافه خواهد کرد. من فکر نمی کنم سعودی ها کاهش های اضافی خود را به طور کامل برگردانند.

 

*قیمت ها

قیمت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل ماه آوریل، ساعت 2 و 33 دقیقه بعد از ظهر به وقت سنگاپور با 0.5 درصد افزایش به 60.05 دلار در هر بشکه رسید. پیش از این قیمت ها 0.9 درصد کاهش یافته بود.

هر بشکه نفت برنت برای تسویه حساب در ماه می 0.7 درصد بیشتر شد و به قیمت 63.11 دلار رسید.

دو موضوع برای افزایش تولید وجود دارد که اوپک و متحدانش در جلسه فردا باید مورد بررسی قرار دهند. ابتدا این که این کارتل در ماه آوریل 500 هزار بشکه در روز را به تولیدات خود اضافه خواهد کرد یا خیر. و دوم اینکه عربستان چطور کاهش اضافی یک میلیون بشکه ای که واطلبانه انجام داده بود را برمی گرداند.

موارد ابتلا به کرونا در جهان رو به کاهش است. در ایالات متحده، تعداد پرونده های روزانه به کمترین میزان در بیش از 4 ماه گذشته رسید، در عین حال شاخص های اقتصادی همچنان رو بهبود است.

علاوه بر این گزارش های دیگری هم وجود دارد که می گوید در آسیا، تقاضای سوخت هند طی 12 ماه تا مارس 2022 به یک رکورد دست خواهد یافت.

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر