رویکرد حاکمیت به اقدامات تشکل‏ ها تغییر کرده است

توسعه سندیکای برق در مسیر تغییر رویکردهای تشکلی

تاريخ 1399/11/08 ساعت 11:56

یکی از مهم‏ترین معیارهای بین‌المللی برای ارزیابی تشکل‌های اقتصادی میزان جلب مشارکت فعالان صنعت مربوطه ا‌ست. طیف گسترده و متنوع شرکت‌های عضو سندیکا که زیرساخت‌های اساسی صنعت برق را تشکیل داده‌اند کلیدی‌ترین سرمایه و نقطه اتکای سندیکا به شمار می‌روند

سپهر برزی‌مهر/ دبیر سندیکای صنعت برق ایران/ آینده نگر

تشکل‌ها در صورتی که نمایندگانی موثر و پیگیر برای بخش خصوصی باشند و بتوانند ضمن مدیریت تعارض منافع معمول میان اعضا، انتظارات منطقی و اصولی آنها را در قالب یک برنامه‌ریزی استراتژیک و بر پایه پژوهش و دیدگاه کارشناسی دنبال کنند، بدون شک فعالان اقتصادی می‌توانند امیدهای بیشتری به بهبود شرایط کسب و کار خود داشته باشند.

 تشکل‌های اقتصادی در خط مقدم تلاش و مجاهده، می‌کوشند از طریق ارتباط و تعامل با نهادهای تصمیم‌ساز و سیاست‏گذار حداقل گرهی از مشکلات اعضای خود باز کنند. نکته اینجاست که انجمن‏های کسب و کار در ایران در حال عبور از عصر گلایه‌ورزی‌های مداوم به دوره‌ای هستند که می‌توانند با ارائه نظرات کارشناسی، راهبردهایی برای توسعه و راه‏حل‌هایی برای برون‏رفت از بحران‌ها ارائه دهند.

به همین دلیل با وجود همه مقاومت‌های جدی که در برابر تاثیرگذاری تشکل‌های اقتصادی وجود دارد، رسیدن به این بلوغ در ابعادی گسترده می‌تواند بازی را به نفع بخش خصوصی تغییر دهد. در این میان سندیکای صنعت برق ایران جزو اولین تشکل‌هایی بود که پوسته سنتی خود را شکست و به جای مواجهه‌های شکایت‏آمیز با ذی‏نفعان بالادستی، تلاش کرد به یک بستر مناسب برای معرفی ظرفیت‌های شرکت‌های عضو و البته ارائه راهبردهای توسعه‏محور تبدیل شود.

تدوین دو سند استراتژیک شامل سند راهبردی توسعه کسب و کارهای صنعت برق و سند راهبردی و نقشه راه توسعه صادرات صنعت برق و انرژی که هردو توسط سندیکای صنعت برق به عنوان نماینده بخش خصوصی این صنعت تهیه شده و در دستور کار دستگاه‌هایسیاست‏گذاری و اجراییکشور قرار گرفته‌اند، نشان‌دهنده تغییر رویکرد حاکمیت نسبت به اقدامات تشکل‌هایی است که با نگاهی متجددانه تلاش می‌کنند مشارکت را جایگزین تقابل و در کنار دولت به بهبود فضای کسب و کار کمک کنند.

سندیکای صنعت برق ایران که مفتخر به مشارکت و عضویت قریب به 560 شرکت فعال در حوزه ساخت تجهیزات، پیمانکاری، مهندسی مشاور و مهندسی بازرگانی این صنعت است، یک پیکره واحد از فعالان صنعتی پیشرو است که علی‏رغم مشکلات متعدد کنونی‌اش همچنان یکی از پرچم‏داران توسعه محسوب می‌شود.

فراموش نکنیم که یکی از مهم‏ترین معیارهای بین‌المللی برای ارزیابی تشکل‌های اقتصادی میزان جلب مشارکت فعالان صنعت مربوطه‌ است. طیف گسترده و متنوع شرکت‌های عضو سندیکا که زیرساخت‌های اساسی صنعت برق را تشکیل داده‌اند کلیدی‌ترین سرمایه و نقطه اتکای سندیکا به شمار می‌روند. مشارکت  ارزشمند اعضا و پایبندی‌شان به استمرار عضویت در سندیکا ضمن اینکه بر پایداری این تشکل ملی افزوده، تصویر روشنی از سطح رضایتمندی اعضا از عملکرد سندیکا نیز ارائه می‌دهد.

به علاوه سندیکا همواره تلاش کرده برای پیگیری موثر ماموریت‌های خود، ساختار اجرایی‌اش را در چارچوب استانداردهای بین‌المللی، بهینه‌سازی و نسبتی مناسب از وابستگی به درآمدهای حاصل از حق عضویت و درآمدهای حاصل از خدمات فراهم کند. ایجاد منابع مالی متنوع با ارائه خدمات آموزشی،خدمات توسعه کسب و کار، نمایشگاه و رویدادها، نشریه ستبران و روابط عمومی، ارزیابی و تشخیص صلاحیت، حل اختلاف و داوری، مشاوره‌های حقوقی، قراردادی، مالیاتی و بیمه‌ایکه جزو خدمات سفارشی سندیکا به شمار می‌روند، تامین مالی پایدار را برای سندیکا امکان‏پذیر کرده‏اند. این رویکرد نه ‏تنها به اعتمادسازی بین بخش خصوصی و نهادهای حاکمیتی و دولتی منجر شده، بلکه توانسته سندیکا را به عنوان یک تشکل فراگیر با اهداف جامع و ملی معرفی و جایگاهش را در حوزه‏های تصمیم‌سازی و سیاست‏گذاری کشور تثیبت کند.

 

 


با اتاق تهران همراه شوید

آپارات اتاق تهران
توئیتر اتاق تهران
اینستاگرام اتاق تهران
تلگرام اتاق تهران
پادکست و کتاب صوتی اتاق تهران
استودیوی اتاق تهران

[صفحه چاپ]

ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر